Odwiedziło nas już
87083 osób


Wspiera nas
Prezydent Miasta Gdańska


5 Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego

“Gdańskie RatMedia” 2012W czwartek 26 kwietnia 2012 roku teren VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku przy ul.Kartuskiej kolejny już raz stał się areną zmagań zespołów pierwszej pomocy szkół średnich walczących o podium 5 Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego „Gdańskie RatMedia 2012″. Organizatorami zawodów ponownie było VIII LO im. KEN w Gdańsku, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” oraz Ochotnicza Straż Pożarna Gdańsk-Sobieszewo. Współorganizatorem został też Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Gdańsku.

Zawody składają się z dwóch części. W pierwszej części uczestnicy musieli rozwiązać test wiedzy, który miał sprawdzić ich wiedzę na temat pierwszej pomocy, znajomość przepisów przeciwpożarowych oraz znajomości przepisów ruchu drogowego. Po teście drużyny udały się na drugą część zmagań – zadania praktyczne, które rozmieszczone były na terenie szkoły.
Na wykonanie kilkunastu symulowanych sytuacjach zawodnicy mieli ograniczony czas.
W tym roku wystartowało 11 drużyn z Gdańska, Gdyni, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego.

Do pokonania drużyny miały 11 pozorowanych scenek:
1 – Śmietnik:
Kobieta wyrzucająca śmieci znalazła w pojemniku niemowlę bez oznak oddechu i krążenia. Sama kobieta omdlewa.
2 – Sklejka:
Robotnicy naprawiający elewację w budynku chcą przeciąć siekierą sklejkę. Niestety jeden z robotników nie trafia w deskę tylko w rękę swojego kolegi. Dłoń zostaje odcięta od reszty ciała.
3 – Siłaczki:
W czasie ćwiczeń na siłowni dochodzi do wypadku. Jedna z dziewczyn doznaje ataku drgawek. Widząc to koleżanka gwałtownie przerywa ćwiczenia wysiłkowe i śpiesząc koleżance na pomoc doznaje urazu kończyny dolnej.
4 – Romantyk:
W toalecie męskiej dochodzi do bójki między dwoma kolegami. Chłopacy biją się o dziewczynę. Jeden z nich ma nóż, który ląduje w klatce piersiowej przeciwnika. Nożownik też jest ranny – ma rozcięty łuk brwiowy.
5 – Wnuczek i babcia:
Babcia jest wezwana do szkoły przez wychowawczynię jej wnuczka. Po dojściu po schodach na ostatnie piętro budynku babcia traci przytomność. Oznaki krążenia i oddychania nie są wyczuwalne.
6 – Grill:
Dwóch chłopaków organizuje przed szkołą nielegalne ognisko. Do ogniska wlewają spirytus aby lepiej się rozpaliło. W wyniku dostępu nowego “paliwa” do ognia młodzi piromani doznają poparzeń I i II stopnia dłoni.
7 – Kubeczki:
Zawodnicy mają pokonać tor przeszkód z deską na której ustawione są kubeczki z wodą. Woda nie może się wylać z kubeczków.
8 – Lanie wody:
Zadanie przygotowanie przez OSP Gdańsk-Sobieszewo. Było ono liczone na czas i składało się z dwóch części.
Drużyny miały zbudować dwie linie gaśnicze od rozdzielacza zakończone prądownicą. Następnie miały przy pomocy hydronetki zalać tarczę zalewową.
Zadanie to było dużym zaskoczeniem dla drużyn. Na żadnych zawodach z pierwszej pomocy nie ma praktycznego elementu strażackiego.
9 – Wąglik:
Scenka związana z bezpieczeństwem. W sali chemicznej dochodzi do eksplozji. W powietrzu rozpylony zostaje wąglik. Jedna osoba wychodzi z sali i wzywa pomocy dla pozostałych osób. Do sali nie mogą wejść ratownicy.
10 – Leniuchowanie:
Każdy z zawodników działa pojedynczo.
Zawodnicy musieli udzielić pomocy osobie poszkodowanej – nieprzytomnej z zachowanymi czynnościami życiowymi.
11 – Pijaczka.
W wyniku jazdy samochodem pod wpływem alkoholu kobieta kierująca pojazd wpada w poślizg i uderza w słup oświetleniowy. Zespół, który dociera do osoby poszkodowanej stwierdza, że nie ma oznak krążenia.

Po zakończeniu wszystkich zmagań praktycznych komisja (przedstawiciel szkoły, przedstawiciele OSP i przedstawiciele „ADIUTARE”) podliczyli wszystkie uzyskane punkty z testu i zadań praktycznych.
Na placu przed szkołą zajadając pizzę od sponsora uczestnicy zawodów w napięciu oczekiwali wyników.
Po dłuższej chwili zostały ogłoszone oficjalne wyniki. Zwycięskim drużynom zostały też wręczone nagrody rzeczowe i puchary dla szkoły. Zawody zakończone zostały pamiątkowym zdjęciem grupowym…
W 5 Międzyszkolnych Zawodach Ratownictwa Przedmedycznego „Gdańskie RatMedia 2012″ pierwsze trzy miejsca wyglądały następująco:
I miejsce – I LO w Pruszczu Gdańskim
II miejsce – ZSO nr 4 w Wejherowie
III miejsce – III LO z Gdyni

Wszystkim drużynom gratulujemy tak dobrych wyników i zapraszamy ponownie…Ostatnia modyfikacja: 09.03.2013, 15:40

Designed & coded by Marcin Grzesiak
Copyright © 2020 ratmedia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

Valid XHTML 1.0 Transitional    Poprawny CSS!