Odwiedziło nas już
87085 osób


Wspiera nas
Prezydent Miasta Gdańska


SPRAWOZDANIE
z III Międzyszkolnych Zawodów Ratownictwa Przedmedycznego
"Gdańskie RatMedia 2010"


W dniu 23 kwietnia 2010 roku na terenie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku odbyły się III Międzyszkolne Zawody Ratownictwa Przedmedycznego "Gdańskie RatMedia 2010". Zawody zostały zorganizowane przez VIII Liceum Ogólnokształcące im.Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku, Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa "ADIUTARE" oraz Ochotniczą Straż Pożarną Gdańsk-Sobieszewo.
Współpracę podjęli również studenci z Koła Medycyny Ratunkowej przy Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku. Patronat Honorowy nad zawodami objął Pan Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska oraz rektor GUMed prof. dr hab. med. Janusz Moryś. Podobnie jak w czasie dwóch poprzednich edycji zawodów, tak też teraz jedno z zadań zostało przygotowane przez OSP Gdańsk-Sobieszewo.

W zawodach wystartowało 9 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Trójmiasta:

  • Zespół Szkół Łączności w Gdańsku
  • Zespół Szkół Energetycznych w Gdańsku
  • Zespół Szkół Mechanicznych w Gdyni
  • II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • V Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • VII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • VIII Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • XIV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku
  • XX Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku.


Najpierw uczestnicy musieli zmierzyć się z testem, który składał się z 50 pytań (35 z zakresu pierwszej pomocy i 15 z dziedziny pożarnictwa). Następnie zespoły przystąpiły do udzielania pierwszej pomocy na pozorowanych scenkach rozmieszczonych w budynku szkoły oraz na terenach przyległych. Pomocy należało udzielić m.in. kobiecie ze złamaniem otwartym, osobie z oparzeniem II i III stopnia obu dłoni, chłopakowi z napadem drgawek, poszkodowanemu z zatrzymaniem krążenia i oddychania. Uczestnicy musieli również ewakuować osobę poszkodowaną przy pomocy chwytów ratowniczych. Oczywiście to nie wszystkie z pozoracji.
W zaciętej rywalizacji I miejsce zajął zespół z VIII LO w Gdańsku, II miejsce wywalczył zespół z V LO w Gdyni a III miejsce zdobył zespół z ZSE w Gdańsku.


Jesteśmy zadowoleni z faktu, iż z roku na rok, poziom zawodów wzrasta. Nie tylko pod względem merytorycznym, ale także organizacyjnym. W tym roku udało nam się utrzymać jak i pozyskać bardzo korzystnych dla nas i wypływowych sponsorów m.in. Sklep Turystyczny Horyzont, Towarzystwo Ubezpieczeń InterRisk oraz Bank Zachodni WBK, za co serdecznie im dziękujemy. Dzięki nim byliśmy w stanie przygotować zawody oraz ufundować nagrody dla najlepszych uczestników.

 Ostatnia modyfikacja: 02.06.2010, 22:49

Designed & coded by Marcin Grzesiak
Copyright © 2020 ratmedia.pl Wszelkie prawa zastrzeżone

Valid XHTML 1.0 Transitional    Poprawny CSS!